Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013

ΑΠΟΕΛ Vs Ανορθωση 1-0 (Ζητούμενο Η Συνέχεια)

ΑΠΟΕΛ Vs Ανορθωση 1-0

Η ομάδα μας πήρε μία σημαντική  για αρκετούς  λόγους, νίκη με 1-0 επί της Ανόρθωσης, με γκολ του Αμορίν στο 53'.

Στο ημίχρονο ο Μπόρδα ένιωσε ενοχλήσεις και δεν μπορούσε να συνεχίσει  ετσι ο προπονητής μας  έριξε αναγκαστικά τον Αμορίν στο παιχνίδι. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός έμελλε να γίνει ο άνθρωπος του αγώνα.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δηλαδή μέχρι το 15’ όπου η ανόρθωση έλεγχε  το παιχνίδι  τα υπόλοιπα  30 λεπτά άνηκαν εξ' ολοκλήρου στην ομάδα μας,  η οποία μπορεί να μην δημιούργησε τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες, όμως κρατούσε συνεχώς την μπάλα και γυρόφερνε απειλητικά έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης.
Η ανόρθωση το πρώτο ημίχρονο είχε  ξεκάθαρες ευκαιρίες για αν μας τιμωρήσει (τετ-α-τετ Φοφανα ).

Στο δεύτερο ημίχρονο  η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα και στο 53' κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χαραλαμπίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Βινίσιους πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αμορίν στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
Επίσης  ευκαιρίες υπήρξαν και άλλες με αποκορύφωμα την λομπα του Μπενασουρ η οποία  πέρασε  δίπλα από το δεξιό κάθετο δοκάρι της ανόρθωσης .
Σε γενικές γραμμές η απόδοση της ομάδας μας έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα με καλή  κυκλοφορία της μπάλας αλλά για ακόμη ένα παιχνίδι με προβληματισμό στο τελείωμα τον φάσεων .
Φαίνεται ότι ο Δώνης κάνει καλή δουλειά στην ομάδα μας. Εμείς τον πιστέψαμε από την πρώτη μέρα και εξακολουθούμε να τον πιστεύουμε.
Μερικά προβλήματα είναι εμφανή και πολύ κτυπητά αλλά εμείς πιστεύουμε ότι θα βρεις τις λύσεις...
Πάμε Δυνατά και Ταπεινά.
Σιγά-σιγά θα ζητούμε η απόδοση της ομάδας μας να έρθει στα επιθυμητά επίπεδα που απαιτεί η ιστορία μας.

MVP:  Αλωνεύτης. Ο Γιώργος Δώνης τον ξεκίνησε σε θέση επιθετικού, μαζί με τον Γκονσάλβες, σε θέση που τον χρησιμοποιούσε και στη Λάρισα. Ο Κύπριος άσος ανταποκρίθηκε και δημιούργησε αρκετούς κινδύνους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γκολ του Γκιλιέρμε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, απόρροια της πίεσης που ασκούσε η ομαδα μας .

Δώνης: "Μπορεί η ομάδα σε βάθος χρόνου να προσαρμοστεί καλύτερα στο 4-4-2".
"Οι ποδοσφαιριστές μου έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια. Βρισκόμαστε στην αρχή μιας πολύ σκληρής δουλειάς"

Οι συνθέσεις:
ΑΠΟΕΛ:Πάρντο, Σέρτζιο, Αλεξάνδρου, Ολιβέιρα, Μπόρδα (46΄ Αμορίν), Μοράις, Βινίσιους, Μαντούκα (69΄ Μπενασούρ), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Γκονσάλβες (77΄ Σέρινταν)
Ανόρθωση:Βέγκα,Σιέλης Άντιτς, Ζόρζε, Παβίσεβιτς, Μάκος, Αλέξα, Γκριγκαρασβίλι (73΄ Γκαρσία), Φοφάνα, Κάλβο (68΄ Οκκάς), Κολαούτι
Κίτρινες: 56’ Αμορίν / 29’ Φοφανά, 63’ Αλέξα, 75’ Παβίσεβιτς

Πρόβλημα στη θέση του κεντρικού αμυντικού και ενόψει Απόλλωνα.
Ο Μπόρδα τραυματίστηκε(Πρόβλημα στην ποδοκνημική και θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις την Τρίτη) , ο Ολιβέιρα συμπλήρωσε τις 4 κάρτες για διαμαρτυρίες και είναι τιμωρημένος, ενώ ο Αμορίν έφυγε χωλαίνοντας από το γήπεδο!
Ο Αντωνιάδης μέχρι χθες ήταν τραυματίας, και δύσκολα θα προλάβει.
Μέσα στην βδομάδα θα φανεί κατά πόσο θα προλάβει κάποιος εκ των Μπόρδα, Αμορίν, Αντωνιάδη.